Ministrul Educaţiei, Daniel David, a adresat un apel către cadrele didactice, subliniind importanţa respectării normelor care reglementează timpul pe care elevii trebuie să-l aloce pentru realizarea temelor pentru acasă. El a evidenţiat că, în cazul în care temele sunt percepute negativ de către elevi, rezultatele obţinute vor fi contrare aşteptărilor profesorilor.
„Am mai spus că trebuie reglementată durata temelor pe care copiii le pot primi. Orice profesor trebuie să înţeleagă că, dacă copiii încep să vadă temele ca un element negativ, indiferent ce teme le dai, cu toată intenţia bună pe care o ai ca profesor, de fapt vei obţine efecte negative”, a declarat Daniel David.
Ministrul a subliniat necesitatea găsirii unor „mecanisme” prin care să se asigure că profesorii respectă un anumit timp necesar pentru rezolvarea temelor, inclusiv în perioada vacanţelor. Aceasta este o măsură menită să protejeze bunăstarea elevilor și să îmbunătățească experiența educațională.
De asemenea, Daniel David a recunoscut că este „ciudat” să fie necesară o reglementare a modului în care se aplică reglementările, dar a subliniat că, în cele din urmă, acest lucru ar putea fi esenţial pentru îmbunătăţirea întregului sistem de învăţământ.