Evenimente

Tăierea ilegală de copaci din București ar putea deveni infracțiune, acum e contravenție. Un proiect care prevede acest lucru, pus în transparență

Un proiect de lege a fost adus în atenția publicului, având ca scop transformarea tăierilor ilegale de arbori în infracțiuni, o inițiativă subliniată de Cătălin Drulă. Această propunere vizează stoparea abuzurilor imobiliare și protejarea spațiilor verzi atât în București, cât și la nivel național.

Transformarea tăierilor ilegale în infracțiuni

Cătălin Drulă a anunțat printr-o postare pe rețelele sociale că proiectul care prevede înăsprirea pedepselor pentru tăierile ilegale de copaci a fost pus în transparență decizională. Inițiativa, care îi aparține Dianei Buzoianu, ministra Mediului, are ca obiectiv principal stoparea abuzurilor care au avut loc de-a lungul anilor în marile orașe, inclusiv în Parcul IOR, unde au fost defrișate zone verzi pentru a face loc construcțiilor imobiliare.

Spre disperarea dezvoltatorilor imobiliari și a celor care au distrus de ani de zile Parcul IOR, tăierile ilegale vor fi considerate infracțiuni. Proiectul propus de colega mea Diana Buzoianu va pune capăt abuzurilor tolerate de mulți primari, inclusiv din sectoarele Bucureștiului.

Pedeapsa pentru tăierile ilegale

Conform acestui proiect, tăierile ilegale din mediul urban vor fi încadrate ca infracțiuni, nu doar ca simple contravenții. Pedeapsa propusă variază între 6 luni și 3 ani de închisoare. Drulă a subliniat că, până acum, dezvoltatorii și primarii au scăpat cu amenzi derizorii, unele comparate cu „prețul unei shaorma”.

Noul cadru legislativ va viza inclusiv terenurile care au fost încadrate forțat drept „curți construcții”, o manevră prin care s-a realizat defrișarea unei părți din Parcul IOR. Proiectul are ca scop închiderea tuturor breșelor care au permis transformarea spațiilor verzi în șantiere.

Impactul proiectului asupra mediului

În proiect se menționează că actualele reglementări din Codul Silvic nu au reușit să prevină defrișările urbane, în special în București. De la începutul anilor 1990, capitala a pierdut peste 500 de hectare de spațiu verde din cauza urbanizării accelerate și a tăierilor ilegale.

În prezent, Bucureștiul are doar 0,88 arbori pe locuitor, mult sub media recomandată de Uniunea Europeană, care este de 3 arbori pe locuitor. Societatea civilă și peste 50 de organizații de mediu solicită sancțiuni mai severe. Deja au fost introduse amenzi mai mari, de până la 5.000 de lei, și obligația de a replanta arborii tăiați, însă aceste măsuri s-au dovedit ineficiente.

Proiectul prevede completarea cadrului legal cu sancțiuni pentru faptele care pot fi încadrate ca infracțiuni în cazul tăierii, degradării sau distrugerii vegetației forestiere de pe spațiile verzi din intravilanul localităților.

Imaginea utilizată în acest articol a fost preluata de pe site-ul b365.ro și poate fi vizualizată direct aici.

Citește și