Sectorul 2 investește în școli, reabilitare termică și parcări în 2026

Primăria Sectorului 2 a anunțat prioritățile bugetului pe 2026: investiții în infrastructura educațională, reabilitarea termică a aproximativ 170 de blocuri, modernizarea infrastructurii rutiere și dezvoltarea parcurilor și zonelor verzi, a declarat primarul Rareș Hopincă pentru București FM.
Reabilitare termică la 170 de blocuri
Primăria Sectorului 2 a efectuat anul trecut lucrări de reabilitare termică la 178 de blocuri. Pentru 2026, administrația locală intenționează să includă în program încă aproximativ 170 de imobile, astfel încât procesul să fie finalizat până la sfârșitul mandatului, a precizat Hopincă.
Blocurile care intră acum în program vor beneficia și de modernizarea lifturilor. Proprietarii din imobilele deja reabilitate termic pot depune documentația pentru reabilitarea ascensoarelor la Primăria Sectorului 2, a comunicat edilul pentru București FM.
Opt parcări supraterane și una subterană
Primăria Sectorului 2 intenționează să înceapă, până la sfârșitul anului, lucrările pentru opt parcări supraterane și una subterană, a anunțat primarul Hopincă. Instituția lucrează la proiectare și la studiile de fezabilitate pentru aceste obiective de investiții, a precizat acesta pentru București FM.
Infrastructură rutieră și mobilitate
La capitolul proiectelor strategice de mobilitate, Primăria Sectorului 2 are pe listă modernizarea bulevardelor Colentina și Chișinău, a Căii Moșilor, construcția Pasajului peste calea ferată de la Petricani și extinderea Magistralei M2 de metrou spre zona Pipera.
Piste pentru bicicliști pe Ștefan cel Mare și Mihai Bravu
Amenajarea pistelor de biciclete în Sectorul 2 va fi realizată în cadrul proiectelor de regenerare urbană a bulevardelor Ștefan cel Mare și Mihai Bravu, a declarat Hopincă. Primarul general Ciprian Ciucu a fost de acord, de principiu, să transfere această investiție către Sectorul 2. Primăria Sectorului 2 așteaptă o hotărâre de Consiliu General pentru a demara efectiv investiția, a precizat edilul pentru București FM.
Parcul Plumbuita și cinci grădini publice
Primăria Sectorului 2 intenționează să demareze în 2026 reabilitarea Parcului Plumbuita, proiect finanțat din fonduri europene. Instituția așteaptă de peste un an emiterea autorizației de construire de către Primăria Capitalei, a comunicat Hopincă.
Administrația locală va începe lucrările pentru amenajarea a cinci grădini publice, după finalizarea procedurilor de expropriere. Reabilitarea și întreținerea spațiilor verzi existente reprezintă o direcție importantă de acțiune, a declarat primarul Sectorului 2 pentru București FM.
Consolidări la școli și contract nou de salubritate
Primăria Sectorului 2 se va concentra pe consolidarea clădirilor unităților de învățământ încadrate în clasa I de risc seismic. Proiectele se află în faza de proiectare, iar lucrările ar putea începe în toamna acestui an, a anunțat primarul Rareș Hopincă.
Instituția colaborează cu Administrația Municipală pentru Consolidarea Clădirilor cu Risc Seismic (AMCCRS) pentru consolidarea unei clădiri din zona Mătăsari. Parteneriatul urmează să fie extins pentru alte imobile vulnerabile, a precizat edilul.
Primăria Sectorului 2 pregătește lansarea unei noi licitații pentru delegarea serviciului de salubrizare. Actualul contract este în vigoare din 1999. Primul pas constă în adoptarea, de către Consiliul Local, a studiului privind modalitățile de gestionare a acestui serviciu public, a comunicat Hopincă pentru București FM.