⏱ 1 min de citit
Cseke Attila, ministrul interimar al Sănătății, a solicitat Inspecției Sanitare de Stat să efectueze verificări de urgență la un cabinet medical din București, după ce o pacientă a decedat în urma unei proceduri estetice.
Echipa de control s-a deplasat la fața locului, însă cabinetul era închis, ceea ce a împiedicat începerea verificărilor, a comunicat Ministerul Sănătății.
Inspectorii urmează să verifice respectarea autorizației sanitare, a circuitelor medicale și a normelor igienico-sanitare în momentul în care accesul va fi posibil, au precizat reprezentanții ministerului.
Pacienta a intrat în comă cerebrală în urma procedurii estetice și ulterior a decedat, a comunicat Ministerul Sănătății.
Rezultatele controlului vor fi făcute publice după finalizarea verificărilor, au precizat reprezentanții ministerului. Cazul a fost semnalat în presă la finalul săptămânii trecute.