Alimentarea cu gaze naturale pe Bulevardul Carol, situat în sectorul 3 al Capitalei, a fost suspendată temporar vineri, din cauza unui defect identificat în rețeaua de distribuție. Această măsură a fost luată de către Distrigaz Sud Rețele pentru a asigura siguranța consumatorilor.
„Din cauza unui defect depistat în rețeaua de distribuție a gazelor naturale amplasată pe Bulevardul Carol, alimentarea a fost sistată astăzi, 17 octombrie 2025, începând cu ora 11:40. În urma acestei întreruperi neplanificate, 1.179 de clienți, atât casnici cât și non-casnici, sunt afectați pe străzile Logofătul Luca Stroci, Popa Rusu, Speranţei, Inocenţei, Armand Călinescu, Vasile Lascăr, Săgeţii și Tudor Arghezi din sectorul 3 al Bucureștiului. Echipele noastre sunt deja la fața locului pentru a remedia defectul.”
Compania a anunțat că reluarea alimentării cu gaze naturale pentru clienții afectați este programată pentru aceeași zi, 17 octombrie 2025, în jurul orei 16:00.
În cazul în care, după reluarea alimentării, clienții simt un miros de gaze, aceștia sunt sfătuiți să contacteze Centrul de Apeluri și Depanaj Urgențe Gaze la numerele de telefon: 021.9281, 031.9031 sau 0800.877.778. De asemenea, este recomandat să aerisească imediat încăperea, să evite provocarea de scântei, să nu acționeze întrerupătoarele electrice și să nu folosească aparatele electrocasnice. Dacă este posibil, clienții ar trebui să închidă robinetul de alimentare cu gaze naturale.
Imaginea utilizată în acest articol a fost preluata de pe site-ul Digi24 și poate fi vizualizată direct aici.