Evenimente

Ministrul Energiei a dispus verificări la Hidroelectrica, în urma acuzațiilor de livrări nefacturate

Ministrul Energiei, Bogdan Ivan, a anunțat recent că a decis trimiterea Corpului de Control la Hidroelectrica, ca reacție la informațiile care au circulat în spațiul public. Aceste informații sugerează că compania ar fi furnizat energie electrică către aproximativ 20 de companii și instituții religioase fără a emite facturi corespunzătoare.

„În urma informațiilor apărute în spațiul public, m-am sesizat din oficiu și am dispus declanșarea verificărilor prin Corpul de Control al Ministerului Energiei. Am zero toleranță pentru privilegii pe banii românilor. Vreau să fie foarte clar: toate contractele preferențiale intră în verificare; cei care au beneficiat abuziv vor plăti integral; cei care au semnat vor răspunde: administrativ, civil și penal”, a declarat Bogdan Ivan.

Ministrul a subliniat că Hidroelectrica „nu este pușculița nimănui” și a reamintit că energia electrică reprezintă o resursă strategică pentru statul român, subliniind că aceasta nu ar trebui să fie considerată un bonus pentru cei care au relații sau pile.

De asemenea, Ivan a transmis un mesaj clar către toți beneficiarii contractelor vizate: „Nicio firmă, instituție, fundație sau recomandare politică nu este mai presus de lege. Regulile sunt simple. Consumi? Plătești. Nu plătești? Pierzi contractul și răspunzi legal. Vă asigur că, pe durata mandatului meu, astfel de situații nu vor fi tolerate”.

Contextul actual al Hidroelectrica

Anunțul ministrului vine într-un moment critic pentru Hidroelectrica. Compania de stat a comunicat că procedura de selecție pentru funcția de director general s-a încheiat fără desemnarea unui candidat. Consiliul de Supraveghere a stabilit că niciunul dintre candidații de pe lista scurtă nu îndeplinește pe deplin cerințele necesare pentru funcția de CEO, ceea ce va determina reluarea procesului de selecție.

Până la finalizarea acestui proces, compania va continua să funcționeze cu o conducere interimară. Funcția de director general al Hidroelectrica este vacantă din 19 septembrie 2025, după plecarea lui Károly Borbély, care a avut loc în urma încetării de comun acord a contractelor de mandat ale conducerii anterioare.

Imaginea utilizată în acest articol a fost preluata de pe site-ul Digi24 și poate fi vizualizată direct aici.

Citește și