Sector 4

Locuitorii Tineretului critică lucrările de parcare pe trotuare

2 min de citit

Locuitorii cartierului Tineretului au exprimat nemulțumiri față de lucrările de transformare a trotuarelor în locuri de parcare, inițiate de Primăria Sectorului 4 din luna mai 2026. Cristian Zorilă, unul dintre rezidenți, a declarat că trotuarele au fost refăcute de mai multe ori în ultimii 7-8 ani.

Primăria Sectorului 4 a prezentat proiectul ca fiind unul de regenerare urbană, menit să fluidizeze traficul rutier și să refacă spațiile verzi, a comunicat primarul Daniel Băluță într-o postare pe Facebook.

Administratorul grupului de Facebook Acțiunea Comunitară Tineretului a declarat pe 19 mai 2026 că intervențiile sunt realizate fără consultarea locuitorilor, fără informare prealabilă și fără panouri de șantier care să indice executantul lucrărilor și termenele.

Daniel Băluță a precizat în luna mai că reprezentanți ai Primăriei Sectorului 4 au discutat cu locuitorii din cartierul Tineretului despre lucrările deja finalizate și despre cele viitoare.

Cezara, rezidentă în vârstă de 32 de ani, a declarat că este preocupată de delimitarea zonelor de trotuar de cele de parcare, având în vedere că în cartier circulă persoane în vârstă, femei cu copii și persoane cu dificultăți motorii.

Georgeta Vișan, șoferiță de 65 de ani, a declarat că a fost anunțată în ziua lucrărilor să mute autoturismul de pe locul de parcare plătit, fără să știe unde să îl parcheze.

Un locatar care a dorit să rămână anonim a declarat că în unele zone din Tineretului se refac lucrări finalizate acum 3-4 ani. Acesta a precizat că afișele cu anunțul lucrărilor sunt puse cu o zi înainte sau chiar în ziua execuției.

Cristian Zorilă a declarat că locuitorii nu sunt anunțați din timp despre modificările care vor avea loc în cartier.

Citește și