Sector 3

Evacuare în Sectorul 3 după scurgeri de gaz pe Strada Postăvarul

1 min de citit

Nouăzeci de locatari ai unui bloc de pe Strada Postăvarul din Sectorul 3 au fost evacuați după detectarea unor scurgeri la o țeavă de gaz, a comunicat Inspectoratul pentru Situații de Urgență București-Ilfov (ISUBIF).

La fața locului au intervenit o autospecială de stingere, echipaje SMURD, SABIF, Detașamentul Special de Salvatori și un echipaj CBRN (Chimic, Biologic, Radiologic și Nuclear), a precizat ISU.

Au fost evacuați toți locatarii celor șase scări ale blocului, în total 90 de persoane, ca măsură preventivă. Alimentarea cu gaz a fost întreruptă de reprezentanții companiei de gaze.

Măsurătorile efectuate la trei scări de bloc nu au detectat valori ale concentrației de gaz peste limitele normale, a transmis ISUBIF.

Restricții de trafic pe Strada Postăvarul

Traficul a fost restricționat pe Strada Postăvarul pentru a permite intervenția echipajelor de urgență. Liniile de autobuz 101 și 311 au fost blocate pe sensul de mers către Bulevardul Nicolae Grigorescu.

Societatea de Transport București (STB) a anunțat devierea celor două linii de autobuz ca urmare a restricționării temporare a circulației.

Citește și