Gheorghiu: Săptămâna viitoare intrăm în reforma companiilor. Luăm decizia finală despre primele 10 companii din energie și transport

Vicepremierul Oana Gheorghiu a prezentat un bilanț detaliat la o lună de la preluarea mandatului său. În cadrul unei declarații, aceasta a anunțat că săptămâna viitoare se va lua decizia finală referitoare la primele 10 companii din domeniile energie și transport, care vor fi incluse în procesul de reformă, iar lucrările concrete cu acestea vor începe în curând.
Oana Gheorghiu a subliniat că, în săptămânile următoare, va prezenta măsuri clare menite să simplifice procedurile administrative și să contribuie la debirocratizare. De asemenea, ea lucrează la o strategie unitară de digitalizare, esențială pentru modernizarea sectorului public.
„De săptămâna viitoare intrăm în pilotul efectiv al reformei. Ministerele au transmis propunerile lor, iar săptămâna viitoare vom lua decizia finală, conform metodologiei stabilite, cu privire la lista primelor 10 companii din energie și transport, care intră în procesul de reformă și începem lucrul concret cu ele”, a declarat vicepremierul.
În ultimele patru săptămâni, Gheorghiu s-a concentrat pe fundamentarea mandatului său și pe înțelegerea sistemului, precum și a blocajelor existente. „Azi se împlineşte o lună de când am preluat mandatul de viceprim-ministru. A fost o lună în care m-am concentrat să pun bazele solide ale mandatului, folosind ceea ce am învăţat în toţi anii de muncă: gândire strategică, construirea echipei şi planificare corectă. Prioritar a fost să înţeleg sistemul şi sursele blocajelor, să construiesc un mod profesionist de lucru, împreună cu echipele din Guvern, indiferent de culoarea politică”, a adăugat aceasta.
Vicepremierul a anunțat, de asemenea, finalizarea strategiei de reformă a companiilor de stat, care a fost deja prezentată miniștrilor din cabinetul actual. „Am finalizat strategia de reformă a companiilor de stat, care defineşte obiectivele şi metodologia de lucru. Împreună cu Prim-ministrul, am prezentat-o miniştrilor responsabili de domeniile în care funcţionează aceste entităţi. Este esenţial, pentru că ministerele supervizează aceste companii şi vor avea un rol central în aplicarea reformei”, a explicat Gheorghiu.
În cadrul întâlnirii cu miniștrii, au fost implicate toate instituțiile responsabile, inclusiv Agenția pentru Monitorizarea și Evaluarea Performanței Întreprinderilor Publice, pentru a asigura o coordonare eficientă. „Fără coordonare nu există reformă”, a subliniat vicepremierul.
De asemenea, Oana Gheorghiu a menționat formarea unei echipe de lucru, formată din câte trei persoane din fiecare minister, care vor fi responsabile de implementarea reformei companiilor de stat. „La nivelul Secretariatului General al Guvernului, echipa care a lucrat la reglementările de guvernanță corporativă se va implica acum și în implementarea acestor reglementări și a reformei”, a adăugat aceasta.
Strategia agreată cu toate instituțiile implicate a fost deja comunicată Comisiei Europene, prezentând un nou model de lucru care oferă premise solide pentru atingerea obiectivelor de reformă și eliminarea interimatelor din Consiliile de Administrație.
Imaginea utilizată în acest articol a fost preluata de pe site-ul Digi24 și poate fi vizualizată direct aici.