⏱ 2 min de citit
Programul Dâmbovița Apă Dulce organizează pe 3 mai 2026 o dezbatere publică despre viitorul râului Dâmbovița în cadrul evenimentului Străzi Deschise București, au anunțat organizatorii.
Dezbaterea începe la ora 17:00 în Piața Revoluției. Evenimentul marchează deschiderea sezonului 2026 al activităților programului, a precizat sursa citată.
Discuția va aborda rezultatele intervențiilor și activărilor din programul Dâmbovița Apă Dulce, concluziile consultării publice privind viitorul râului derulate în ultimele 6 luni, propunerile câștigătoare din apelul de idei Dâmbovița 2035 pentru amenajarea malurilor și direcțiile rezultate din atelierul de co-creare pentru tema Masterplanului Dâmboviței organizat în februarie la Banca Națională a României cu sprijinul Ordinului Arhitecților din România – Filiala București.
Pe parcursul zilei de 3 mai, între orele 10:00-14:00 și 16:00-20:00, au loc plimbări cu bărcile Dâmbovița Apă Dulce la Debarcaderul din Piața Națiunilor Unite, au mai comunicat organizatorii.
Dâmbovița Apă Dulce este un program inițiat de Asociația Ivan Patzaichin – Mila 23 și Nod Makerspace, care urmărește reconectarea orașului la râu și transformarea Dâmboviței într-un coridor verde-albastru activ pentru București.