Utile

CMMB a deschis cercetare după decesul unei paciente

1 min de citit

Colegiul Medicilor din Municipiul București a deschis o cercetare disciplinară în cazul medicului care a efectuat procedura estetică de tip „mini lifting facial” în urma căreia o pacientă a intrat în comă cerebrală și ulterior a decedat, a anunțat instituția.

Autosesizarea a avut loc după o ședință desfășurată luni după-amiază, a precizat CMMB.

Ministrul interimar al Sănătății a cerut Inspecției Sanitare să înceapă de urgență o verificare la cabinetul medical din București.

Echipa de control s-a deplasat la fața locului, însă cabinetul era închis, astfel că inspectorii nu au putut începe verificările, a comunicat Ministerul Sănătății.

Inspectorii vor verifica respectarea autorizației sanitare de funcționare, respectarea circuitelor medicale și respectarea condițiilor igienico-sanitare, conform atribuțiilor legale, a precizat ministerul.

Ministerul Sănătății va continua demersurile pentru finalizarea controlului, iar rezultatul verificărilor va fi făcut public, a anunțat instituția.

Femeia a decedat după ce a fost supusă unei proceduri estetice într-o clinică din Capitală, a relatat presa săptămâna trecută.

Citește și