⏱ 1 min de citit
Primăria Municipiului București (PMB) a aprobat procedurile de expropriere pentru lărgirea Bd. Dimitrie Pompeiu la patru benzi de circulație, pe o suprafață de 35.888 mp, la o valoare totală de 74 milioane lei.
Culoarul de expropriere se întinde pe ambele părți ale bulevardului, a comunicat PMB.
Configurația viitoare a bulevardului
Bd. Dimitrie Pompeiu va include două benzi de circulație pe sens, spațiu verde, piste de biciclete, linie dublă de tramvai și trotuare lărgite.
Linia de tramvai va fi prelungită până pe Bd. Barbu Văcărescu, iar șinele vor fi conectate cu cele ale liniei 5, a precizat PMB. Peste această extindere va fi construită o pasarelă pietonală.
Lucrări conexe și pasaj CFR
Șantierul va include realizarea unui drum de legătură între Șos. Pipera – Bd. Dimitrie Pompeiu și Str. Fabrica de Glucoză.
La intersecția Dimitrie Pompeiu cu Str. Petricani, PMB va construi, împreună cu Primăria Sectorului 2, un pasaj auto peste calea ferată CFR.
Durata lucrărilor
Proiectul va dura minimum doi ani, a anunțat PMB. Lucrările la modernizarea liniei de tramvai au început deja.