⏱ 1 min de citit
Camera Deputaților a adoptat pe articole un proiect de lege care majorează amenzile pentru tulburarea liniștii publice prin organizarea de petreceri sau executarea de lucrări de amenajare a locuințelor. Votul final în plenul Camerei Deputaților este programat pentru miercuri, 13 mai 2026.
Proiectul de lege stabilește orele de liniște în intervalele 13:00-14:00 și 22:00-8:00, obligatorii pentru persoane fizice, organizații și firme.
Nerespectarea acestor intervale orare prin producerea de zgomote va fi sancționată cu amendă între 1.000 și 2.000 de lei. Pentru repetarea faptei într-un interval de 72 de ore, amenda ajunge până la 6.000 de lei sau prestarea a 70-120 de ore de activități în folosul comunității.
Organizarea petrecerilor private și utilizarea aparaturii muzicale care tulbură liniștea publică în corturi sau spații neacoperite situate în apropierea locuințelor va fi sancționată cu amendă între 4.000 și 6.000 de lei. Amenda pentru recidivă poate ajunge până la 12.000 lei.
Sancțiunile se vor aplica și în mediul rural.