⏱ 2 min de citit
Primăria Sectorului 2 se asociază cu Primăria Municipiului București (PMB) pentru reconfigurarea Bulevardului Dimitrie Pompeiu din cartierul Pipera, a anunțat primarul Rareș Hopincă pe 11 mai 2026.
Investiția presupune lărgirea la patru benzi a bulevardului, extinderea infrastructurii de tramvai și construirea unei noi legături rutiere între Șoseaua Pipera și strada Fabrica de Glucoză, a precizat Hopincă.
Contribuția financiară a Sectorului 2 pentru proiect va fi de 20 de milioane de lei, a comunicat primarul.
Noul bulevard va include și o parcare de tip park&ride, potrivit planurilor prezentate.
„Am hotărât să contribuim la efortul Primăriei Generale de refacere, reconstruire și supralărgire a Bulevardului Dimitrie Pompeiu. Este una dintre arterele extrem de importante din nordul Capitalei, o restanță față de companiile care își desfășoară activitatea acolo și care produc peste 3% din PIB-ul național”, a declarat Hopincă.
Primarul Sectorului 2 a menționat că speră ca în scurt timp să fie semnat contractul de proiectare, la faza de studiu de fezabilitate, pentru pasajul peste calea ferată din zona Petricani-Pipera.
Aprobarea studiului de fezabilitate pentru acest proiect este pe ordinea de zi a ședinței Consiliului General al Municipiului București (CGMB) din 13 mai 2026, a precizat primarul.