⏱ 2 min de citit
Peste 600 de bucureșteni au semnat o petiție pentru reducerea zgomotului în zona Pasajului Basarab, a anunțat Cătălina Neculau, reprezentanta inițiativei, în ședința Comisiei de transport a Consiliului General al Municipiului București (CGMB) din 11 mai 2026.
Neculau a propus montarea de panouri fonoabsorbante înalte, crearea unui culoar de vegetație, reglementări de calmare a traficului, camere de monitorizare și utilizarea asfaltului fonoabsorbant.
Petiția se bazează pe măsurători realizate de unul dintre cei zece senzori de zgomot montați în zona Pasajului Basarab din Sectorul 1, a precizat Neculau. Datele arată că nivelul de zgomot depășește decibelii normali pentru o zonă cu trafic, a adăugat aceasta.
Cătălin Aflat, șeful Direcției Investiții din cadrul Primăriei Municipiului București (PMB), a declarat că a solicitat includerea fonoizolării în expertiza tehnică pentru remedierea deficiențelor de la Pasajul Basarab. Zgomotul principal este cauzat de tramvaiele Imperio, a precizat Aflat.
Reparațiile la Pasajul Basarab urmează să înceapă la începutul lunii iunie 2026, cu recepția la terminarea lucrărilor programată pentru sfârșitul anului, a anunțat Aflat.
Proiectul lucrărilor de remediere a deficiențelor la Pasajul Basarab va fi supus votului în ședința CGMB din 13 mai 2026.