⏱ 1 min de citit
Perioadele de muncă prestate de cetățeni români în Statele Unite ale Americii vor putea fi luate în considerare la calculul pensiei din România începând cu 1 septembrie 2026, a anunțat ministrul de Externe Oana Țoiu.
Măsura se bazează pe acordul de recunoaștere reciprocă a beneficiilor sociale finalizat de România cu Departamentul de Stat al SUA, a precizat Oana Țoiu.
Perioadele de contribuție în România vor putea fi luate în calcul la stabilirea limitei pentru beneficii în Statele Unite ale Americii, a explicat ministrul de Externe.
Perioadele lucrate pe teritoriul Statelor Unite ale Americii vor putea fi luate în calcul în România la stabilirea pragului de eligibilitate pentru vechimea în muncă și pentru contribuții pentru pensii, a adăugat Oana Țoiu.
Perioadele de contribuții au factor cumulativ doar în condițiile în care nu se suprapun, a subliniat ministrul.
Acordul le permite antreprenorilor o mai bună mobilitate a resursei umane și va crește atractivitatea investițiilor, a apreciat Oana Țoiu.