Utile

Două românce dispărute după explozia din Görlitz

1 min de citit

Două cetățene române sunt date dispărute după explozia care a avut loc în localitatea Görlitz din Germania, a anunțat Ministerul Afacerilor Externe pe 19 mai 2026.

Cele două femei se aflau în clădirea prăbușită la momentul exploziei, a declarat ministrul de Externe, Oana Toiu. Autoritățile germane desfășoară o operațiune de salvare a eventualelor victime prinse sub dărâmături.

Autoritățile germane estimează că trei persoane sunt presupuse a fi prinse sub dărâmături. Echipele de salvare includ câini utilitari antrenați pentru detectarea supraviețuitorilor blocați.

Primarul orașului Görlitz, Octavian Ursu, este prezent la fața locului, a precizat Oana Toiu. Autoritățile germane au confirmat alocarea tuturor resurselor necesare pentru operațiunea de salvare.

Un alt tânăr român se afla temporar în afara clădirii la momentul accidentului și este în afara oricărui pericol, a mai transmis ministrul de Externe.

Echipa Ambasadei României în Germania și echipa consulară sunt în contact cu autoritățile germane și cu familiile persoanelor dispărute.

Citește și