Un locuitor din trei din București-Ilfov, în pericol de infarct sau AVC. Explicațiile unui medic cardiolog

Un studiu recent realizat în regiunile București și Ilfov a scos la iveală date alarmante: aproximativ o persoană din trei se confruntă cu un risc crescut de infarct miocardic sau accident vascular cerebral. Aceste informații provin dintr-un proiect pilot de screening desfășurat în perioada 2024–2025.
Medicul cardiolog Ștefan Busnatu, unul dintre inițiatorii acestui proiect, a explicat că cercetarea s-a bazat pe analiza a 1.564 de persoane cu vârste cuprinse între 30 și 60 de ani. „Recent, cei din Coaliția Organizațiilor Pacienților cu Afecțiuni Cronice (COPAC), care au fost și inițiatorii demersului, au publicat aceste rezultate, la care am lucrat împreună. Practic, pe 1.564 de persoane cu vârsta între 30 și 60 de ani s-a aplicat un chestionar personalizat de cuantificare a factorilor de risc cardiovascular și datele pe care le-am obținut sunt extrem de îngrijorătoare”, a declarat medicul într-o intervenție.
Rezultatele studiului relevă că aproape 30% dintre participanți suferă de hipertensiune arterială, iar 61% dintre aceștia nu urmează niciun tratament. De asemenea, 30% dintre cei chestionați au colesterolul ridicat și nu iau medicamente pentru a-l controla. „Acestea sunt două probleme majore care, cumulate, încep să crească riscul cardiovascular. Trebuie să ne gândim și la stilul de viață al acestei populații, care teoretic provine dintr-o zonă dezvoltată a României”, a subliniat Busnatu.
Sedentarism, obezitate și stres – principalii factori de risc
Studiul arată că peste 70% dintre persoanele evaluate nu fac mișcare conform recomandărilor generale (150 de minute de activitate fizică moderată pe săptămână). „Probabil acesta e și unul din motivele pentru care 69% din cei intervievați sunt supraponderali. În plus, avem un nivel foarte mare de stres și o calitate a somnului proastă, care contribuie la riscul cardiovascular crescut al populației din București-Ilfov, având în vedere expunerea la factori de risc nocivi”, a avertizat medicul cardiolog.
Consultații există, dar lipsește motivația
Deși peste 90% dintre respondenți au mers la consultații medicale în ultimii doi ani, schimbările necesare în stilul de viață nu au fost implementate. „Adică accesibilitate avem. În tot acest context, se pare că nu există motivația necesară pentru a aborda acești factori care ar trebui să ne protejeze. Este extrem de important ca partea educațională și mobilizarea populației către mai multă mișcare, prioritizarea calității somnului și reducerea stresului să fie efectuate printr-un demers mai extensiv, pentru că acestea ar putea să ne ajute să reducem riscul cardiovascular”, a concluzionat Busnatu.
Imaginea utilizată în acest articol a fost preluata de pe site-ul adevarul.ro și poate fi vizualizată direct aici.