⏱ 2 min de citit
Procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism au dispus pe 1 mai reținerea unui inculpat de 25 de ani, cu dublă cetățenie siriană și română, cercetat pentru trafic de droguri de risc.
Măsura a fost luată după ce inculpatul a fost prins în flagrant pe 30 aprilie, pe Autostrada A2, nodul de ieșire Cernica, în timp ce deținea în autoturism peste 11 kilograme de canabis, a comunicat DIICOT.
Cercetările au relevat că substanța interzisă era destinată vânzării către consumatori aflați pe litoral, a precizat instituția.
Au fost puse în aplicare trei mandate de percheziție domiciliară, fiind găsite și ridicate alte circa cinci kilograme de canabis porționate în zece pungi, circa 25 de grame rezină de canabis, trei cântare electronice de mare precizie și alte mijloace de probă.
Urmează să fie sesizat judecătorul de drepturi și libertăți din cadrul Tribunalului București, cu propunerea de arestare preventivă a inculpatului pentru 30 de zile.
Actele de urmărire penală au fost realizate împreună cu polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate București, a anunțat DIICOT.
Acțiunea a beneficiat de suportul polițiștilor Brigăzii Autostrăzi.