⏱ 1 min de citit
Ministerul Sănătății a închis un cabinet medical din București unde o femeie a decedat după o intervenție estetică de tip mini lifting facial realizată pe 29 aprilie 2026, a precizat instituția într-un comunicat.
Inspectorii sanitari au ridicat Autorizația Sanitară de Funcționare și au aplicat amenzi în valoare totală de 70.000 de lei, conform HG 857/2011.
Controlul a identificat deficiențe majore în procesul de sterilizare a instrumentarului medical, nerespectarea dotărilor obligatorii și a circuitelor funcționale, precum și încălcarea normelor de igienă și a protocoalelor de dezinfecție, a comunicat Ministerul Sănătății.
Verificările au fost întârziate inițial de faptul că unitatea a fost găsită închisă, a precizat MS.
Pacienta a intrat în comă cerebrală după procedura estetică și ulterior a decedat.
Colegiul Medicilor din Municipiul București a anunțat pe 29 aprilie că s-a autosesizat și a inițiat cercetarea disciplinară a medicului implicat în intervenție.