⏱ 2 min de citit
Hadrian-Liviu Borcea, șeful UPU-SMURD Bihor, a fost trimis în judecată pentru infracțiunea de conducere a unui vehicul sub influența alcoolului, a anunțat Parchetul de pe lângă Judecătoria Oradea.
Procurorii au reținut că, în data de 26 octombrie 2025, în jurul orei 08:12, inculpatul a condus un autoturism pe strada Făcliei din Oradea cu o alcoolemie de 1,88 g/l (prima probă) și 1,61 g/l (a doua probă). Limita penală prevăzută de lege este de 0,80 g/l.
Dosarul a fost trimis în instanță la data de 10 martie 2026 și înregistrat pe 16 martie 2026, cu actualizare operată pe 17 martie 2026. Cauza se află pe rolul Secției penale a Judecătoriei Oradea, în faza de judecată pe fond.
„Am greșit. După ce toată ziua de sâmbătă am lucrat la un document, seara m-am uitat la un film și am băut trei beri. Nu am făcut legătura între consumul de alcool seara, respectiv condusul de dimineață, când a trebuit să preiau pe cineva de la aeroport. E o greșeală, nu am pățit niciodată așa ceva”, a declarat pentru AGERPRES medicul Hadrian Borcea.
Medicul a precizat că ia în calcul demisia din funcție începând cu data de 1 iulie. „Cel mai probabil, în procent de 99%, sunt convins că îmi voi depune demisia din funcție”, a declarat Hadrian Borcea.
Textul legal prevede pedeapsa închisorii de la 1 la 5 ani și interzicerea exercitării unor drepturi.