Șantierul pentru noul Stadion Dinamo din Ștefan cel Mare va fi deschis în ianuarie 2026. CNI a emis ordinul de începere a lucrărilor de la viitoarea arenă sportivă


Compania Națională de Investiții a anunțat recent emiterea ordinului de începere a lucrărilor pentru noul Stadion Dinamo din București. Conform informațiilor transmise, șantierul va fi deschis pe 19 ianuarie 2026. Această nouă arenă sportivă va avea o capacitate de 25.000 de locuri.
Înainte de a începe construcția noii arene, va fi necesară demolarea stadionului vechi. Compania Națională de Investiții a confirmat că lucrările vor fi realizate de o asociere de constructori, care include BOG’Art (lider), ACI Cluj SA, Dico & Țigănas Birou de Proiectare și UTI Construction and Facility Management SRL.
Noua arenă sportivă va include o serie de facilități moderne, atât pentru sportivi, cât și pentru suporteri. Proiectul prevede următoarele dotări:
Promisiunea construirii Stadionului Dinamo a fost făcută de mai mulți ani, iar acum microbiștii vor avea ocazia să vadă visul devenind realitate după o lungă așteptare.
O parte din costurile de construcție vor fi acoperite de primăria Sectorului 2. La mijlocul lunii decembrie, consilierii locali au aprobat cofinanțarea proiectului, cu o contribuție de 103 milioane de lei, reprezentând un sfert din întreaga investiție. Este important de menționat că, pe 1 octombrie, Guvernul a adoptat o Ordonanță de Urgență care stipulează că proiectele de stadioane pot fi realizate doar cu participarea autorităților locale la finanțare, stabilind o cotă de cofinanțare de 25%.
Astfel, Primăria Sectorului 2 a decis să contribuie la ridicarea noii arene sportive din Ștefan cel Mare. Suma va fi eșalonată pe parcursul a trei ani, iar banii vor fi transferați către Compania Națională de Investiții CNI SA. Prima tranșă, în valoare de 31 de milioane de lei, plus TVA, a fost deja redirecționată, iar celelalte tranșe de câte 36,2 milioane lei plus TVA vor fi virate în anii doi și trei, conform contractului.
Construirea Arenei multifuncționale CS Dinamo București reprezintă o investiție totală de 854 milioane de lei, dintre care 619 milioane de lei sunt destinate construcțiilor și montajului. De asemenea, consilierii locali au aprobat o hotărâre care prevede deschiderea pentru comunitate a Parcului Sportiv Dinamo, care va avea o suprafață de aproximativ 20 de hectare. Elevii din Sectorul 2 vor beneficia de gratuitate, în limita a 30% din capacitatea arenei/sălii, la competițiile sportive organizate de club.
Imaginea utilizată în acest articol a fost preluata de pe site-ul b365.ro și poate fi vizualizată direct aici.
Pentru a oferi cele mai bune experiențe, folosim tehnologii precum cookie-urile pentru a stoca și/sau accesa informații despre dispozitiv. Consimțământul pentru aceste tehnologii ne va permite să procesăm date precum comportamentul de navigare sau ID-urile unice pe acest site. Neconsimțământul sau retragerea consimțământului pot afecta negativ anumite caracteristici și funcții.