⏱ 2 min de citit
Sindicalişti de la Federaţia Sanitas au protestat pe 28 mai 2026 la sediul Ministerului Muncii împotriva proiectului noii legi a salarizării unitare, pe care îl consideră inechitabil şi defavorabil angajaţilor din sistemele publice de sănătate şi asistenţă socială.
Protestatarii au scandat “Grevă generală”, “Vrem dreptate pentru sănătate”, “Noua lege nu va trece”, “Interimarii vor să ne ia banii” şi “Ruşine”, utilizând vuvuzele.
Consiliul Naţional al Sanitas a respins proiectul, pe motiv că nu tratează echilibrat categoriile profesionale şi creează noi diferenţe în sistem, a comunicat federaţia.
Reprezentanţii sindicatului au anunţat organizarea unui protest pe 3 iunie 2026 în Piaţa Victoriei, cu deplasare spre Piaţa Constituţiei.
Sanitas solicită retragerea proiectului în forma actuală şi reluarea imediată a negocierilor pe baza angajamentelor asumate, a precizat federaţia.
Sindicalişti au avertizat că vor protesta în stradă dacă forma actuală a proiectului de lege nu este retrasă şi corectată conform ultimei forme negociate cu sindicatele din sectorul public.
Federaţia susţine că legea afectează veniturile şi drepturile salariaţilor din sănătate şi asistenţă socială şi solicită respectarea drepturilor salariale, deblocarea angajărilor, eliminarea inechităţilor şi dialog social real cu autorităţile.