Utile

Guvernul inițiază transfer Elcen către Primăria București

2 min de citit

Guvernul României va analiza un memorandum privind transferul pachetului de acțiuni deținut de statul român la Electrocentrale București SA (Elcen) către Municipiul București. Memorandumul propune acordul de principiu pentru înființarea serviciului public de alimentare cu energie termică în sistem centralizat.

Consiliul General al Municipiului București a adoptat pe 30 iulie 2025 Hotărârea nr. 271/2025, prin care solicită Guvernului aprobarea transferului acțiunilor deținute de Ministerul Energiei la Elcen. Solicitarea se bazează pe Ordonanța de Urgență nr. 61/2017 privind transferul pachetelor de acțiuni de la societățile producătoare de agent termic către administrațiile publice locale.

Memorandumul prevede că procesul de transfer se va derula sub coordonarea Șefului Cancelariei Primului Ministru. Guvernul va fi informat lunar despre stadiul implementării și va aproba cu celeritate eventualele modificări legislative necesare, se arată în document.

Tema transferului Elcen către Primăria Capitalei datează din 2012. În noiembrie 2012, Guvernul Ponta a adoptat un memorandum privind realizarea serviciului public de alimentare cu energie termică prin preluarea Elcen de către Municipalitate. Memorandumul din 2012 prevedea că datoriile RADET către Elcen se vor stinge de drept prin confuziune de patrimonii după fuziunea celor două instituții.

Fuziunea nu s-a realizat. Elcen a solicitat și obținut falimentul RADET. Serviciul public de termoficare a fost preluat de Compania Municipală Termoenergetica București SA, care include activitățile de transport, distribuție și furnizare a energiei termice. Activitatea de producție a rămas în subordinea Ministerului Energiei, care deține pachetul majoritar de acțiuni la Elcen.

Datoriile Companiei Municipale Termoenergetica București către Elcen continuă să se acumuleze. CET Vest, singura dintre cele patru centrale Elcen care a fost modernizată, a înregistrat incendii repetate.

Citește și