Rebu va sista colectarea gunoiului în Sectorul 6 începând cu 1 februarie


Compania Rebu a anunțat că, începând cu data de 1 februarie 2026, nu va mai efectua colectarea și transportul deșeurilor de la agenții economici și asociațiile de proprietari din Sectorul 6, cu care are contracte în vigoare. Această decizie a fost determinată de o notificare primită din partea Primăriei Sectorului 6, care a solicitat sistarea serviciilor.
Într-un comunicat oficial, Rebu a informat clienții din Sectorul 6, inclusiv agenții economici și asociațiile de proprietari, despre încetarea prestării serviciilor de salubrizare. Compania a subliniat că:
„RER Ecologic Service București REBU SA anunță oficial clienții de pe raza Sectorului 6 al Municipiului București — agenți economici și asociații de proprietari — cu privire la încetarea prestării serviciilor de salubrizare, începând cu data de 1 februarie 2026. Această măsură survine ca urmare a notificării cu caracter obligatoriu transmise de Primăria Sectorului 6, adresa nr. 144234/11.12.2025, prin care companiei i s-a solicitat rezilierea contractelor de salubrizare încheiate cu utilizatorii din acest sector.”
Rebu, înființată în anul 1997, a prestat servicii de salubrizare în București, iar acum activitățile sale din Sectorul 6 sunt suspendate ca urmare a notificării primăriei. Detalii suplimentare pot fi consultate pe site-ul companiei.
Imaginea utilizată în acest articol a fost preluata de pe site-ul b365.ro și poate fi vizualizată direct aici.
Pentru a oferi cele mai bune experiențe, folosim tehnologii precum cookie-urile pentru a stoca și/sau accesa informații despre dispozitiv. Consimțământul pentru aceste tehnologii ne va permite să procesăm date precum comportamentul de navigare sau ID-urile unice pe acest site. Neconsimțământul sau retragerea consimțământului pot afecta negativ anumite caracteristici și funcții.