⏱ 1 min de citit
Poliția Locală a Sectorului 6 a ridicat un bărbat care practica cerșetoria pe podul de la Grozăvești, a anunțat instituția pe 9 aprilie 2026. Bărbatul a declarat că a strâns 300 de lei într-o singură oră.
Echipajul de la Serviciul Intervenții a aplicat o amendă contravenției. Bărbatul a fost dus într-un container special amenajat al Poliției Locale Sector 6.
Persoana ridicată este originară din Târgu Frumos, județul Iași, a precizat Poliția Locală. Acesta a declarat că nu va mai practica cerșetoria în Sectorul 6.
Poliția Locală Sector 6 a comunicat că monitorizează pe camere de supraveghere dacă cerșetorii sunt aduși cu mașini și plasați în anumite zone din sector. Instituția sesizează Poliția Română pentru verificări și demararea cercetărilor penale în astfel de cazuri, a precizat sursa.
Poliția Locală Sector 6 a transmis un apel către cetățeni să nu încurajeze cerșetoria.