⏱ 1 min de citit
Primăria Municipiului București (PMB) a anunțat că începe montarea adăposturilor pentru călători la stațiile liniei 5 de tramvai începând de luni, 17 iunie 2026, de la miezul nopții.
Primele adăposturi vor fi instalate la stația Pasaj Băneasa, a precizat PMB.
Lucrările se vor desfășura exclusiv în intervalul orar 00.00-04.00, pentru a nu afecta circulația auto și graficul de succedare al tramvaielor, a comunicat Primăria Capitalei.
Adăposturile sunt asamblate de constructor în atelier, a precizat instituția.
Montarea adăposturilor intervine la trei luni de la punerea în circulație a tramvaielor pe linia 5. Șantierul liniei 5 a înregistrat o întârziere de 2 ani.