Ploi și vânt puternic în weekend: meteorologii anunță care sunt zonele afectate

Vremea va continua să fie instabilă până duminică, cu ploi și vânt puternic în sud-vestul țării. Meteorologii au anunțat că noiembrie va fi, în general, o lună mai caldă decât în mod normal. De la începutul săptămânii viitoare, se estimează că temperaturile vor crește, atingând valori de peste 18-20°C.
„Pe termen scurt, până mâine dimineață, ora 10:00, este în vigoare o informare meteorologică, în special în partea de sud-vest a țării, respectiv în Oltenia, în nord-estul Munteniei, dar și în sudul Banatului. Așteptăm cantități semnificative de precipitații, local între 25-30l/m², iar izolat, peste 40-50l/m², în special în zonele avertizate de cod galben”, a declarat un meteorolog.
În județele Mehedinți și Gorj, se estimează că la munte vor fi cantități de apă de 60-80l/m² și intensificări ale vântului, cu rafale de 70-80km/h, în special pe creste. În restul zonelor, vântul va atinge viteze de 50-60km/h, iar în Carpații Meridionali, la altitudini mai mari de 1.700m, precipitațiile ar putea fi sub formă de lapoviță și ninsoare.
În schimb, meteorologii anunță că valorile termice pot depăși 18-20°C la începutul săptămânii viitoare. „Luna noiembrie, ultima lună din această toamnă, are o probabilitate destul de ridicată de a fi, în general, mai caldă decât în mod obișnuit, conform estimărilor pentru intervalul 10 noiembrie – 8 decembrie”, a adăugat meteorologul.
De asemenea, s-a menționat că prima săptămână din luna decembrie ar putea aduce temperaturi medii ușor peste normal. În cea mai mare parte a țării, se așteaptă precipitații, în special în săptămâna 10-17 noiembrie, în jumătatea sud-estică, unde cantitățile de apă ar putea depăși normele.
„Temperaturi de peste 20°C sunt așteptate chiar luni și marți, în special în sud-est, urmate de mici variații de la o zi la alta. Pentru săptămâna viitoare, temperaturile la nivel național vor varia între 12 și 16°C, inclusiv în Capitală, unde se preconizează o maximă în jur de 15-16°C”, a declarat meteorologul.
În ceea ce privește iarna, se estimează că aceasta va fi, în general, blândă. Totuși, nu se exclude posibilitatea de a avea episoade cu cantități semnificative de precipitații sub formă de zăpadă, chiar și în zonele mai joase, sau perioade geroase cu valori sub -10 -15°.
„Statistic, în ultimii 5 ani, s-au înregistrat cele mai blânde ierni din țara noastră, cu prelungiri spre prima lună de primăvară, când stratul de zăpadă a fost inclusiv prezent în Capitală”, a adăugat meteorologul.
Pe măsură ce ne îndreptăm spre iarnă, se vor aduce date noi în acest sens, iar estimările actuale sugerează că prima săptămână din luna decembrie ar putea înregistra temperaturi medii ușor peste normal.
Imaginea utilizată în acest articol a fost preluata de pe site-ul Digi24 și poate fi vizualizată direct aici.