Utile

Plimbări pe Dâmbovița pe 8 și 9 mai la Debarcaderul Piața Națiunile Unite

2 min de citit

Primăria Municipiului București organizează plimbări pe Dâmbovița pe 8 și 9 mai la Debarcaderul Piața Națiunile Unite, în cadrul programului Dâmbovița Apă Dulce.

Peste 500 de persoane au participat pe 3 mai la primele plimbări din sezonul 2026 al programului Dâmbovița Apă Dulce, a anunțat Asociația Ivan Patzaichin – Mila 23.

Evenimentul din 3 mai a inclus activări pe apă cu flotila DAD și caiacele Kayak Champions, o dezbatere publică în Piața Revoluției despre viitorul râului și o expoziție dedicată propunerilor câștigătoare din competiția internațională Dâmbovița 2035.

Dezbatere despre transformarea Dâmboviței în coridor verde-albastru

La dezbaterea din Piața Revoluției au participat Ciprian Ciucu, primarul general al Bucureștiului, Mihai Drăgan, director comunicare în Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor, Matei Damian, arhitectul-șef al Capitalei, Bogdan Fezi, vicepreședinte al Ordinului Arhitecților din România, Cătălin Popescu, șef lucrări în cadrul Departamentului de Inginerie Hidrotehnică al Universității Tehnice de Construcții București, Tamina Lolev, cofondatoare Nod Makerspace, Teodor Frolu, cofondator al Asociației Ivan Patzaichin – Mila 23, și Ivona Patzaichin, președinta Asociației Ivan Patzaichin – Mila 23.

Ciprian Ciucu a declarat că Dâmbovița poate deveni un coridor-parc al Bucureștiului, un spațiu public accesibil bucureștenilor.

Organizatorii au lansat un Decalog pentru Dâmbovița, un set de principii care sintetizează direcțiile pentru transformarea râului într-o infrastructură verde-albastră a Capitalei. Documentul poate fi consultat pe site-ul https://dambovitaapadulce.ro/decalog-dambovita/.

Trei debarcadere amenajate pentru activări pe apă

Activările pe apă se vor derula pe parcursul sezonului, la final de săptămână, la unul dintre cele trei debarcadere amenajate: Timpuri Noi, Operă și Națiunile Unite, au anunțat organizatorii.

Activarea din 3 mai a fost organizată de Asociația Ivan Patzaichin – Mila 23 și Nod Makerspace, cu sprijinul Primăriei Municipiului București, ARCUB și Străzi Deschise București. Partener pentru activările pe apă este Kayak Champions.

Programul Dâmbovița Apă Dulce a fost inițiat de Asociația Ivan Patzaichin – Mila 23 și Nod Makerspace, cu sprijinul Platformei de mediu pentru București, inițiată de Fundația Comunitară București și ING România.

Citește și