Plimbări pe Dâmbovița pe 8 și 9 mai la Debarcaderul Piața Națiunile Unite


Primăria Municipiului București organizează plimbări pe Dâmbovița pe 8 și 9 mai la Debarcaderul Piața Națiunile Unite, în cadrul programului Dâmbovița Apă Dulce.
Peste 500 de persoane au participat pe 3 mai la primele plimbări din sezonul 2026 al programului Dâmbovița Apă Dulce, a anunțat Asociația Ivan Patzaichin – Mila 23.
Evenimentul din 3 mai a inclus activări pe apă cu flotila DAD și caiacele Kayak Champions, o dezbatere publică în Piața Revoluției despre viitorul râului și o expoziție dedicată propunerilor câștigătoare din competiția internațională Dâmbovița 2035.
La dezbaterea din Piața Revoluției au participat Ciprian Ciucu, primarul general al Bucureștiului, Mihai Drăgan, director comunicare în Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor, Matei Damian, arhitectul-șef al Capitalei, Bogdan Fezi, vicepreședinte al Ordinului Arhitecților din România, Cătălin Popescu, șef lucrări în cadrul Departamentului de Inginerie Hidrotehnică al Universității Tehnice de Construcții București, Tamina Lolev, cofondatoare Nod Makerspace, Teodor Frolu, cofondator al Asociației Ivan Patzaichin – Mila 23, și Ivona Patzaichin, președinta Asociației Ivan Patzaichin – Mila 23.
Ciprian Ciucu a declarat că Dâmbovița poate deveni un coridor-parc al Bucureștiului, un spațiu public accesibil bucureștenilor.
Organizatorii au lansat un Decalog pentru Dâmbovița, un set de principii care sintetizează direcțiile pentru transformarea râului într-o infrastructură verde-albastră a Capitalei. Documentul poate fi consultat pe site-ul https://dambovitaapadulce.ro/decalog-dambovita/.
Activările pe apă se vor derula pe parcursul sezonului, la final de săptămână, la unul dintre cele trei debarcadere amenajate: Timpuri Noi, Operă și Națiunile Unite, au anunțat organizatorii.
Activarea din 3 mai a fost organizată de Asociația Ivan Patzaichin – Mila 23 și Nod Makerspace, cu sprijinul Primăriei Municipiului București, ARCUB și Străzi Deschise București. Partener pentru activările pe apă este Kayak Champions.
Programul Dâmbovița Apă Dulce a fost inițiat de Asociația Ivan Patzaichin – Mila 23 și Nod Makerspace, cu sprijinul Platformei de mediu pentru București, inițiată de Fundația Comunitară București și ING România.
Pentru a oferi cele mai bune experiențe, folosim tehnologii precum cookie-urile pentru a stoca și/sau accesa informații despre dispozitiv. Consimțământul pentru aceste tehnologii ne va permite să procesăm date precum comportamentul de navigare sau ID-urile unice pe acest site. Neconsimțământul sau retragerea consimțământului pot afecta negativ anumite caracteristici și funcții.