⏱ 1 min de citit
Fotbaliștii care au câștigat Cupa Campionilor Europeni cu Steaua București în 1986 au fost aplaudați miercuri, 6 mai 2026, în plenul Camerei Deputaților.
Jucătorii au fost prezenți în loja oficială a Camerei Deputaților, unde parlamentarii le-au oferit o ovație, a anunțat președintele de ședință Natalia Intotero.
„Mâine, 7 mai, se împlinesc 40 de ani de la câștigarea Cupei Campionilor Europeni de către echipa de fotbal Steaua București. A fost prima și până în prezent singura echipă din România care a obținut acest trofeu suprem al fotbalului european intercluburi”, a declarat Intotero.
Reprezentanți ai grupurilor parlamentare au luat cuvântul și au evocat performanța echipei campioane din 1986, realizată la Sevilla.
Fotbaliștii, antrenorii și membri ai staff-ului echipei Steaua din 1986 au participat anterior la un eveniment organizat la Palatul Parlamentului de președintele Comisiei pentru tineret și sport din Camera Deputaților.