⏱ 1 min de citit
Muzeul Național de Artă al României (MNAR) deschide vineri, 13 iunie, două expoziții: „Brâncuși. Sindromul” și „Muzeul Muzeelor”, a anunțat instituția.
Expoziția Brâncuși
„Brâncuși. Sindromul” marchează 150 de ani de la nașterea lui Constantin Brâncuși. Expoziția analizează influența operei sculptorului asupra artei moderne și contemporane românești, din perioada interbelică până în prezent.
Expoziția va fi deschisă publicului până pe 25 octombrie, în sălile 6, 7 și 8 ale aripa A4 din MNAR.
Muzeul Muzeelor
„Muzeul Muzeelor” reunește peste 100 de piese din patrimoniul a 16 instituții muzeale din România. Expoziția va fi deschisă până pe 4 octombrie în spațiile dedicate expozițiilor temporare din sediul central al MNAR.
Cele două expoziții sunt realizate cu sprijinul Asociației Prietenii MNAR, a precizat muzeul.