Ministrul Bogdan Ivan asigură că prețul gazelor rămâne constant și anunță măsuri pentru reducerea tarifelor la energie electrică


Bogdan Ivan a declarat joi că prețul gazelor nu va suferi modificări, aducând în atenție faptul că Ministerul Energiei lucrează intens pentru a reduce costurile energiei electrice pentru consumatorii finali.
„Gazele nu se scumpesc. La energia electrică, ne concentrăm pe scăderea prețului pentru consumatorii finali, prin diverse mecanisme care reglează atât piața, cât și creșterea capacităților de producție”, a afirmat Bogdan Ivan în cadrul unei emisiuni.
Ministrul a subliniat că principalul obiectiv este creșterea capacităților de producție, dar efectele acestor măsuri vor fi resimțite abia în aproximativ un an și jumătate. „Am realizat o analiză detaliată pentru fiecare proiect în parte, am desemnat responsabili și am organizat întâlniri săptămânale cu toți factorii implicați pentru a monitoriza progresul. În următoarele 18 luni, ne propunem să introducem în producție la nivel național aproape 2000 de megawați”, a adăugat el.
În plus, ministrul a menționat că lucrează la un document strategic destinat Consiliului Suprem de Apărare a Ţării (CSAT), care va detalia situația actuală a sectorului energetic din România și va propune soluții pentru depășirea provocărilor curente. „Am avut discuții cu cei mai influenți oficiali ai statului român pe această temă și am prezentat propunerile în cadrul guvernului. Documentul va arăta, din punct de vedere operațional, cum a ajuns România în această situație și, mai important, cum poate să depășească acest moment critic”, a explicat ministrul.
El a subliniat că nu este suficient să exprimăm dorința de a schimba lucrurile și de a investi, fără a avea un instrument clar de acțiune. „Acest instrument va include mai multe componente, inclusiv legislative, pentru a reduce birocrația excesivă și a clarifica procesele. De asemenea, statul trebuie să aibă un rol mai activ, având în vedere că deține participații majoritare în companiile care produc, transportă și furnizează energie electrică către consumatori”, a concluzionat ministrul Energiei.
Imaginea utilizată în acest articol a fost preluata de pe site-ul Digi24 și poate fi vizualizată direct aici.
Pentru a oferi cele mai bune experiențe, folosim tehnologii precum cookie-urile pentru a stoca și/sau accesa informații despre dispozitiv. Consimțământul pentru aceste tehnologii ne va permite să procesăm date precum comportamentul de navigare sau ID-urile unice pe acest site. Neconsimțământul sau retragerea consimțământului pot afecta negativ anumite caracteristici și funcții.