O misiune a Fondului Monetar Internațional, condusă de Joong Shik Kang, se va desfășura la București între 3 și 12 septembrie, având ca scop analiza evoluțiilor recente ale economiei românești.
În cadrul acestei vizite, echipa Fondului va examina diverse aspecte legate de politicile economice și financiare actuale. Aceștia vor avea întâlniri cu oficiali din Ministerul Finanțelor, Banca Națională a României, precum și cu reprezentanți ai altor agenții guvernamentale. De asemenea, se vor purta discuții cu reprezentanți ai sectorului privat și ai organizațiilor neguvernamentale.
„Echipa Fondului va analiza recentele evoluții și politici economice.”
Aceste consultări sunt parte a unui exercițiu de supraveghere, care este obligatoriu pentru toate statele membre ale FMI. Scopul consultărilor, conform Articolului IV, este de a examina situația financiară și economică a țării și de a formula recomandări generale pentru politicile monetare și financiare, astfel încât să se asigure stabilitatea și o evoluție pozitivă a economiei.
Imaginea utilizată în acest articol a fost preluata de pe site-ul Digi24 și poate fi vizualizată direct aici.