Utile

Metrorex a cheltuit fonduri majore fără niciun tren modernizat

1 min de citit

Metrorex SA nu a pus în circulație niciun tren modernizat, deși a cheltuit fonduri majore pentru modernizarea flotei, conform unui raport de audit al Corpului de Control al Ministerului Transporturilor, finalizat la începutul anului 2026.

Raportul de audit califică situația drept un eșec managerial major privind modernizarea flotei de trenuri. Compania a înregistrat cheltuieli semnificative pentru programul de modernizare, însă niciun tren nu a fost finalizat și pus în funcțiune.

Eșecul procesului de modernizare a flotei a fost invocat printre argumentele Metrorex SA pentru solicitarea de majorare a tarifului de călătorie cu metroul. Compania a transmis că lipsa trenurilor modernizate afectează capacitatea operațională și generează costuri suplimentare de întreținere pentru materialul rulant vechi.

Corpul de Control al Ministerului Transporturilor a finalizat auditul la începutul anului 2026. Raportul nu precizează valoarea exactă a cheltuielilor efectuate pentru programul de modernizare care nu a produs rezultate operaționale.

Metrorex SA administrează rețeaua de metrou din București, compusă din patru linii principale (M1, M2, M3, M4) și Magistrala 5 Drumul Taberei. Compania este subordonată Ministerului Transporturilor și Infrastructurii.

Citește și