⏱ 1 min de citit
Institutul Național de Sănătate Publică a confirmat cazul de infecție cu hantavirus la Arad în urma analizelor efectuate de Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare Medico-Militară „Cantacuzino”.
Pacientul este stabil, conștient și cooperant, a comunicat INSP.
Cazul nu are legătură cu focarul identificat la bordul navei de croazieră cu virusul Andes, care circulă doar în America de Sud, a precizat instituția.
Pacientul a fost internat pe 8 mai la Spitalul Clinic Județean de Urgență Arad cu stare febrilă. Testul PCR a ieșit pozitiv la hantavirus.
Bolnavul a fost internat în ultimii trei ani într-un spital de psihiatrie, a comunicat INSP vineri seară.
Pacientul nu a călătorit în afara țării în ultimii trei ani, au declarat surse din cadrul SCJU Arad pentru Agerpres.
Inspecția Sanitară de Stat a sancționat Spitalul de Psihiatrie și pentru Măsuri de Siguranță Ștei. Inspectorii sanitari desfășoară un control și la firma de deratizare.
INSP desfășoară o investigație epidemiologică.