Guvernul reduce numărul muncitorilor străini cu 10.000, în 2026. Patronatele au cerut o creștere.


În cadrul ședinței Consiliului Național Tripartit desfășurată pe 29 octombrie, s-a decis ca, în anul următor, Guvernul să elibereze un număr maxim de 90.000 de permise de muncă pentru muncitorii străini, ceea ce reprezintă o reducere cu 10.000 față de anul 2025. Această măsură a generat reacții din partea patronatelor, care au solicitat o majorare a contingentului de muncitori străini acceptați în România la 150.000 în 2026.
Ministrul Muncii, Petre Florin Manole, a explicat, în cadrul unei intervenții pentru un post de televiziune, că această decizie vine în contextul anticipării unui val de disponibilizări, subliniind importanța creării de locuri de muncă pentru românii care ar putea rămâne fără un loc de muncă. “Pentru abuzurile împotriva muncitorilor străini în România, celor care lucrează și plătesc taxe, avem ITM care a aplicat amenzi angajatorilor abuzivi. Nu sunt adversarul acelor oameni, deoarece ei contribuie la economia țării. Totuși, având în vedere estimările privind disponibilizările, este esențial să ne concentrăm pe asigurarea locurilor de muncă pentru cetățenii români”, a afirmat Manole.
De asemenea, Guvernul va lua o decizie până la sfârșitul lunii noiembrie cu privire la eventualele creșteri ale salariului minim. În cadrul discuțiilor recente, s-a discutat despre valoarea salariului de bază minim brut pe țară, iar secretarul de stat în Ministerul Muncii a anunțat că au fost adoptate măsuri importante pentru angajați, inclusiv creșterea valorii bonurilor de masă de la 40 la 50 de lei.
În ceea ce privește contingentul de lucrători non-UE, acesta a fost stabilit pentru 2026 la 90.000 de persoane, cu 10.000 mai puțin decât în anul curent. Patronatele, pe de altă parte, continuă să sublinieze necesitatea majorării acestui contingent, argumentând că este esențial pentru a răspunde cererii de forță de muncă din diverse sectoare, cum ar fi agricultura, serviciile, HoReCa și construcțiile.
În 2025, cererea de muncitori străini a depășit contingentul stabilit de Guvern, cu peste 230.000 de cereri de avize de angajare depuse până în luna octombrie, conform datelor furnizate de Inspectoratul General pentru Imigrări.
În concluzie, deciziile recente ale Guvernului reflectă o preocupare crescută pentru protejarea locurilor de muncă pentru cetățenii români, în contextul unei piețe de muncă în continuă schimbare și a unor provocări economice.
Imaginea utilizată în acest articol a fost preluata de pe site-ul Digi24 și poate fi vizualizată direct aici.
Pentru a oferi cele mai bune experiențe, folosim tehnologii precum cookie-urile pentru a stoca și/sau accesa informații despre dispozitiv. Consimțământul pentru aceste tehnologii ne va permite să procesăm date precum comportamentul de navigare sau ID-urile unice pe acest site. Neconsimțământul sau retragerea consimțământului pot afecta negativ anumite caracteristici și funcții.