Utile

Festivalul Cireșelor și Festivalul Plăcintelor, în weekend

1 min de citit

Primăria Sectorului 3 organizează Festivalul Cireșelor de Iunie și Festivalul Plăcintelor Brașovene în parcurile Pantelimon și IOR, de vineri până duminică.

Festivalul Cireșelor de Iunie se desfășoară în Parcul Pantelimon, de vineri 14 iunie până duminică 16 iunie, a comunicat Primăria Sectorului 3 pe Facebook. Vizitatorii pot achiziționa cireșe proaspete și produse tradiționale.

Programul include dansuri populare și muzică live. Evenimentul dispune de un parc de distracții pentru copii, cu atracții, jocuri, animație și surprize.

Festivalul Plăcintelor Brașovene are loc în Parcul IOR, zona Bisericii Maramureșene, de vineri până duminică. Vizitatorii pot achiziționa plăcinte cu brânză și mărar, cașcaval, brânză dulce și stafide sau gem de vișine, plus kurtoș proaspăt copt, langoși, clătite, miere de la producători, fructe de sezon și grătar cu preparate tradiționale.

Sâmbătă 15 iunie, în Parcul Titan, se desfășoară evenimentul Picnic în Familie. Gimnasta Larisa Iordache participă la o zi cu gimnastică, tenis de masă, provocări sportive și distracție pentru toată familia.

Intrarea este liberă la toate evenimentele.

Citește și