Centrul de Transfuzie Sanguină București marchează Ziua Donatorului

Centrul de Transfuzie Sanguină al Municipiului București (CTSMB) marchează pe 14 iunie 2026 Ziua Mondială a Donatorului de Sânge printr-o paradă moto și iluminarea a peste 40 de clădiri din Capitală.
CTSMB a înregistrat 62.000 de donări de sânge în 2025, cu aproximativ 2.000 mai multe comparativ cu 2024, a comunicat instituția. Numărul de donatori unici înregistrați a fost de 44.565, față de 43.415 în anul anterior.
Parada moto „O mie de roți, un singur mesaj: Donează Sânge!” va avea loc pe 14 iunie, cu adunare la 17:30 în parcarea ROMEXPO, Intrarea E. Plecarea este programată la 18:00 pe traseul Piața Presei Libere – Arcul de Triumf – Piața Victoriei – Piața Romană – Universitate – Piața Unirii – Piața Constituției – Piața Alba Iulia – retur Piața Unirii – retur Piața Universității – Bd. Regina Elisabeta – Splaiul Independenței – Bd. Eroilor. Punctul final este Platoul din fața Universității Naționale de Apărare „Carol I”.
La 19:30, aproximativ 250 de baloane cu heliu cu mesaje de mulțumire din partea pacienților către donatori vor fi înălțate, a precizat CTSMB.
În seara zilei de 14 iunie 2026, peste 40 de instituții publice și organizații private își vor colora fațada în semn de solidaritate cu cauza donării de sânge. Printre acestea se numără Administrația Prezidențială, Guvernul României, Palatul Parlamentului, Ministerul Sănătății, Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației, Banca Națională a României, Palatul Primăriei Municipiului București, Academia de Poliție „Alexandru Ioan Cuza”, Palatul Universității de Medicină și Farmacie Carol Davila București, Academia de Studii Economice, Turnul Televiziunii Române, Arcul de Triumf, Muzeul Național de Artă al României, Teatrul Național I.L. Caragiale București.
De asemenea, vor fi iluminate Sediul Electrica SA, APANOVA – fântânile arteziene dintre Piața Constituției și Piața Alba Iulia, Spitalul de Urgență „Prof. Dr. Dimitrie Gerota” București, Spitalul Monza, Spitalul Royal Hospital Bucharest, Hotel Sheraton București, Hotel Marriott București, ONE Floreasca, Globalworth Tower, Globalworth Square, Globalworth Campus A, B, C, Global Vision și sediul CTSMB.
Tema Zilei Mondiale a Donatorului de Sânge din acest an este „O picătură de umanitate. Donează sânge. Salvează vieți.”, a anunțat Organizația Mondială a Sănătății (OMS).
„Donarea de sânge este una dintre cele mai eficiente și sigure modalități prin care fiecare dintre noi poate contribui direct la salvarea de vieți. Sângele donat este esențial în tratamentul pacienților cu afecțiuni oncologice, în intervențiile chirurgicale complexe, în sprijinul victimelor accidentelor rutiere, dar și în cazuri de urgențe majore sau dezastre. Astfel contribuția donatorilor voluntari este vitală pentru funcționarea sistemului medical și pentru acordarea la timp a tratamentelor care pot face diferența dintre viață și moarte”, a declarat dr. Lucia Grijac, director CTSMB.
CTSMB desfășoară campania „Scrisori de Mulțumire” în perioada 1–30 iunie 2026. Pe paginile de social media ale instituției este publicată zilnic câte o scrisoare de mulțumire a unui pacient politransfuzat adresată donatorilor de sânge.
CTSMB este cel mai mare centru de transfuzie din România. Deservește peste 70 de unități spitalicești publice și private. Pe lângă sediul central, dispune de alte două puncte fixe de colectare în București: Spitalul Universitar de Urgență și Spitalul de Urgență Prof. Dr. Dimitrie Gerota. Acestea au programe de recoltare zilnic, de luni până vineri. În anul 2025, au fost organizate 163 de sesiuni de colectare mobile, a comunicat CTSMB.
Centrul a primit sediul actual în 1954. În 1984 a devenit Centru Cooperator al Organizației Mondiale a Sănătății pentru hematologie și transfuzie. În 1995, activitatea transfuzională a fost reorganizată prin Centrul de Transfuzie Sanguină al Municipiului București și rețeaua de centre regionale și județene coordonate de Institutul Național de Hematologie Transfuzională.