Utile

CET Vest va fi racordată la rețeaua Transgaz cu investiție de 73,2 milioane lei

3 min de citit

Guvernul a aprobat exceptarea Electrocentrale București S.A. de la obligația de repartizare a 90% din profitul net al anului 2025 sub formă de dividende pentru finanțarea racordării directe a CET Vest la Sistemul Național de Transport al gazelor naturale, operat de Transgaz. Investiția este estimată la 73,2 milioane lei și are un termen de implementare de 36 de luni.

Executivul și-a mandatat reprezentanții statului în Adunarea Generală a Acționarilor Electrocentrale București S.A. pentru a hotărî repartizarea unei cote de 50% din profitul net realizat al anului 2025 sub formă de dividende cuvenite acționarilor. Suma de aproximativ 33,16 milioane lei, reprezentând diferența față de distribuirea de 90%, va rămâne la dispoziția societății și va fi destinată exclusiv finanțării investiției de racordare a CET Vest la conducta SNTGN Transgaz.

ELCEN a obținut în 2025 un profit net de circa 128 de milioane lei. Principalul acționar al ELCEN, cu 97,5% din acțiuni, este Ministerul Energiei, restul acțiunilor fiind în posesia Romgaz.

Investiția este inclusă în Programul multianual de investiții 2026-2030 al ELCEN. Prin conectarea CET Vest direct la rețeaua Transgaz, Ministerul Energiei urmărește reducerea costului total cu distribuția gazelor naturale de circa 50 de milioane de euro anual.

În prezent, pentru transportul gazelor prin Sistemul Național de Transport, ELCEN plătește către Transgaz patru lei pe Mw/h. Pentru distribuția pe ultimii aproximativ 400 de metri până în CET Vest, ELCEN plătește 17 lei/Mw/h distribuitorului.

Soluția legării CET-urilor direct la sistemul național de transport al gazelor naturale operat de către Transgaz a fost identificată și anunțată de către Ministerul Energiei în februarie 2024, pe când ministru al Energiei era Sebastian Burduja.

ELCEN are în curs de implementare un program de modernizare a celorlalte trei CET-uri — Sud, Progresul și Grozăvești — investiții în valoare de circa 4,2 miliarde lei, finanțate prin Fondul de Modernizare.

În prezent, prețul de producție, transport, distribuție și furnizare a energiei termice în București depășește 1.000 de lei. Din acest preț, bucureștenii plătesc 347 de lei inclusiv TVA, restul fiind acoperit prin subvenție de către Primăria Municipiului București. În sezonul de încălzire 2025-2026, Primăria Capitalei a alocat pentru subvenția la energie termică circa 1,4 miliarde lei.

Citește și