Bolojan: Nu există probleme de aprovizionare cu combustibili


Premierul Ilie Bolojan a declarat miercuri că nu există probleme de aprovizionare cu combustibili pe piața românească.
Declarația a fost făcută într-o conferință de presă la Palatul Victoria, ca răspuns la o întrebare privind scenariul de criză despre care președintele Nicușor Dan a anunțat că este în curs de elaborare, în urma discuțiilor de la Palatul Cotroceni pe tema carburanților.
„În momentul de față, aşa cum am discutat şi cu domnul ministru şi cu echipa care a participat la această întâlnire, nu există probleme de aprovizionare pentru piaţa românească”, a precizat Bolojan.
Premierul a explicat că demersurile Guvernului și ale Ministerului Energiei vizează două obiective: menținerea pieței românești ca o piață competitivă prin intervenții precum reducerea accizei și asigurarea funcționării lanțurilor de aprovizionare.
„Intervenţiile pe care le facem în piaţă, de exemplu reducerea accizei, sunt de natură a menţine piaţa românească ca o piaţă competitivă, în aşa fel încât cei care importă, de exemplu, motorină, să poată să o importe nu la preţurile la care ar dori ei, ci la preţurile la care pot să o cumpere, ca să nu avem un deficit de produse pe piaţă”, a declarat Bolojan.
Acesta a adăugat că lanțurile de aprovizionare funcționează, sunt întărite și că sunt limitate perturbațiile de pe piața globală. „La diferite ipoteze de lucru se pot lucra, dar nu avem în momentul de faţă astfel de probleme”, a conchis premierul.
Pentru a oferi cele mai bune experiențe, folosim tehnologii precum cookie-urile pentru a stoca și/sau accesa informații despre dispozitiv. Consimțământul pentru aceste tehnologii ne va permite să procesăm date precum comportamentul de navigare sau ID-urile unice pe acest site. Neconsimțământul sau retragerea consimțământului pot afecta negativ anumite caracteristici și funcții.