Utile

Bolojan: Legea salarizării unitare nu va scădea venituri în sectorul public

2 min de citit

Premierul Ilie Bolojan a declarat că viitoarea lege a salarizării unitare nu va determina scăderi ale veniturilor în sectorul public din România.

Bolojan a precizat că unele câștiguri vor creşte progresiv, pentru a se asigura echitatea necesară. Premierul a avut o discuţie pe acest subiect cu Petre Florin Manole, fost ministru al Muncii (demisionat pe 23 aprilie 2026), şi cu ministrul Fondurilor UE, Dragoş Pîslaru.

Săptămâna viitoare vor avea loc noi discuţii pentru a se ajunge la o formă agregată a proiectului, care urmează să fie supus dezbaterii publice, a anunțat Bolojan.

„Pentru salariaţi, pentru orice angajaţi contează câţi bani îţi intră în cont la final de lună. Nu dacă este un spor, dacă este o normă de hrană şi aşa mai departe. Per total, aplicarea acestei legi de salarizare nu va scădea niciun venit, per total, în sectorul public din România”, a explicat prim-ministrul într-un interviu la Europa FM.

Aprobarea legii, condiție pentru 700 milioane euro din PNRR

Bolojan a declarat că România s-a angajat să elaboreze o lege a salarizării unitare pentru a accesa fondurile din Planul Național de Redresare și Reziliență. Legea va fi aprobată în vara acestui an.

Accesarea a peste 700 de milioane de euro din fonduri europene este condiţionată de aprobarea legii în Parlament, a precizat premierul.

Bolojan a menţionat că proiectul va include o prevedere conform căreia salariaţii performanţi vor putea primi bonificaţii.

Premierul a mai precizat că, în acest an, cheltuielile de personal din sectorul public se ridică la 166 de miliarde de lei, reprezentând puţin peste 8% din Produsul Intern Brut.

Bolojan şi-a exprimat speranţa să existe un acord transpolitic pentru susţinerea legii şi să nu fie transformată într-un ping-pong de promisiuni care nu pot fi onorate.

Citește și