Utile

Aurelian Temișan a anunțat turneu național și piesă nouă

2 min de citit

Artistul Aurelian Temișan a anunțat pe 5 iunie 2026, în emisiunea De10xRomânia difuzată pe București FM, lansarea piesei „M-ai dat gata” și începerea turneului național „N-am pierdut răsăritul” din Craiova.

Noua piesă și aniversarea căsniciei

Temișan a declarat că piesa „M-ai dat gata”, realizată împreună cu Ovi și Loredana Cavașdan, este inspirată din experiențele personale. „M-am referit la viață. Viața m-a dat gata cu surprizele ei”, a precizat artistul.

Acesta a anunțat că a organizat o petrecere-surpriză pentru aniversarea celor 20 de ani de căsnicie cu Monica Davidescu, la care au participat aproximativ 270 de invitați. „Am vrut să fac ceva inedit pentru acești 20 de ani și am adus împreună oamenii care ne-au fost alături de-a lungul timpului”, a comunicat Temișan.

Turneul național începe din Craiova

Artistul a anunțat că turneul „N-am pierdut răsăritul” va debuta în orașul natal. „Încep cu Craiova. Chiar de la Craiova pleacă acest turneu”, a declarat Temișan.

Radio Oltenia Craiova marchează 72 de ani

Alexandru Mogoșeanu, managerul Radio România Oltenia-Craiova, a marcat pe 6 iunie 2026 aniversarea celor 72 de ani de existență ai postului. Mogoșeanu a precizat că a petrecut 36 de ani în instituție.

Managerul a anunțat lansarea din toamnă a unui program dedicat exclusiv muzicii populare pe frecvențele AM 603 kHz și 1314 kHz. „Pe 603 și 1314 kHz, din toamnă, ascultătorii vor găsi muzică populară la Radio Oltenia”, a comunicat Mogoșeanu.

Acesta a declarat că postul public trebuie să se adapteze la ritmul schimbărilor tehnologice. „Lumea are o viteză mult mai mare decât ne-am imaginat vreodată că va avea. Un post de radio trebuie să înțeleagă acest lucru”, a precizat managerul.

Emisiunea De10xRomânia, prezentată de Răzvan Petre, este difuzată de luni până vineri, între orele 10:00 și 11:00, pe București FM.

Citește și