⏱ 2 min de citit
Poliția Capitalei a reținut pe 27 mai 2026 un tânăr de 18 ani, cercetat pentru lovire sau alte violențe, portul fără drept de obiecte periculoase și tulburarea ordinii publice, după un incident petrecut într-o unitate de învățământ din Sectorul 1.
Polițiștii din cadrul Secției 5 Poliție s-au sesizat din oficiu pe 26 mai 2026, după ce personalul medical al unui spital a anunțat că la camera de gardă s-a prezentat un minor de 16 ani cu leziuni traumatice produse prin agresiune fizică, a comunicat Direcția Generală de Poliție a Municipiului București.
În cursul zilei de 26 mai 2026, în jurul orei 12.00, tânărul de 18 ani a pătruns în curtea unei unități de învățământ din Sectorul 1, având asupra lui un obiect tăietor-înțepător, a precizat DGPMB. Pe fondul unui conflict cu minorul de 16 ani, l-ar fi amenințat cu respectivul obiect și l-ar fi lovit în repetate rânduri, în prezența mai multor elevi, după care a părăsit locația.
Minorul s-a prezentat la spitalul în jurul orei 22.30, pe 26 mai 2026.
Bănuitul a fost depistat pe 27 mai 2026 și condus la audieri în baza unui mandat de aducere emis pe numele acestuia, a anunțat DGPMB.
Față de tânăr a fost dispusă măsura reținerii pentru 24 de ore, urmând să fie prezentat magistraților cu propunere legală.