Utile

Sorana Cîrstea s-a calificat în optimi la Roland Garros

2 min de citit

Sorana Cîrstea s-a calificat în optimile de finală ale turneului Roland Garros după ce a învins-o pe uruguayanca María Lourdes Carlé Sierra cu scorul de 6-0, 6-0 în turul al treilea.

Cîrstea, locul 18 mondial, a totalizat 55 de puncte câștigate în acest meci, față de 25 de puncte ale adversarei. Românca a comis 9 erori neforțate, în timp ce Sierra a înregistrat 30 de erori neforțate.

Cîrstea nu mai obținuse o victorie cu scorul de 6-0, 6-0 din 2022, când a trecut de Varvara Gracheva în primul tur la Melbourne Summer Set 2.

Jucătoarea română, în vârstă de 36 de ani, și-a anunțat retragerea la finalul anului 2026. În acest sezon, Cîrstea a câștigat un titlu la Cluj-Napoca și a ajuns în semifinale la Rouen și Roma.

Sierra, 21 de ani și locul 68 WTA, a pierdut al doilea meci direct cu Cîrstea. Primul duel a avut loc anul trecut la US Open, în primul tur, când românca s-a impus cu 7-5, 6-0.

Cîrstea și-a asigurat un premiu de 285.000 de euro și 240 de puncte WTA. În optimi, românca o va înfrunta pe chinezoaica Xiyu Wang, 25 de ani și locul 148 WTA, care a câștigat în fața ucrainencei Iulia Starodubțeva cu 6-3, 7-5.

Wang a câștigat primul meci direct cu Cîrstea în 2020, în primul tur la Shenzhen, cu scorul de 3-6, 6-1, 6-1.

Citește și