Utile

Sindicatul de la metrou contestă menținerea prețului la 5 lei

1 min de citit

Unitatea – Sindicatul Liber Metrou (USLM) a anunțat că va contesta decizia de menținere a prețului călătoriei cu metroul la 5 lei, după ce majorarea la 7 lei a fost anulată.

Marian Artimon, președintele USLM, a declarat că sindicatul evaluează măsuri juridice împotriva deciziei. Artimon a criticat ministrul interimar pentru decizia de anulare a majorării tarifului.

Inițial, Metrorex planificase creșterea prețului călătoriei de la 5 lei la 7 lei. Decizia de majorare a fost ulterior anulată de conducerea interimară a ministerului de resort.

USLM susține că menținerea tarifului actual afectează bugetul Metrorex și capacitatea companiei de a asigura investițiile necesare în infrastructură și mentenanță.

Citește și