Utile

Sindicaliștii din finanțe pichetează instituțiile din 20 mai

2 min de citit

Sindicatul Național Finanțe Publice — SindFISC a început miercuri, 20 mai 2026, pichetarea sediilor instituțiilor din sistemul Ministerului Finanțelor, a anunțat organizația.

Sindicaliștii cer instituirea unei grile salariale separate în noua lege a salarizării.

Miercuri, după programul de lucru, angajații din SindFISC au pichetat sediul Direcției Generale de Administrare a Marilor Contribuabili din București.

Acțiunile de protest vor continua două luni la Direcțiile Generale Regionale ale Finanțelor Publice: 25 mai — Ploiești, 2 iunie — Suceava, 4 iunie — Iași.

Sediul Autorității Vamale Române din București va fi pichetat pe 23 iunie.

Prima serie a protestelor se va încheia cu pichetarea sediului ANAF și al Direcției Generale Antifraudă Fiscală din București, pe 15 iulie, a precizat sindicatul.

Sindicatul Național Finanțe Publice — SindFISC are aproximativ 6.000 de membri.

Organizația reprezintă angajați din Ministerul Finanțelor și instituțiile aflate în subordinea sau coordonarea acestuia: Agenția Națională de Administrare Fiscală, Direcția Generală de Administrare a Marilor Contribuabili, structurile Direcției Generale Antifraudă Fiscală, Direcțiile Generale Regionale ale Finanțelor Publice, Autoritatea Vamală Română, Oficiul Național pentru Jocuri de Noroc și Oficiul Național pentru Achiziții Centralizate.

Citește și