⏱ 1 min de citit
Primăria Sectorului 2 a anunțat introducerea cărămiziI aparente ca soluție pentru fațadele blocurilor reabilitate termic, începând cu lucrările în curs de execuție.
Primele 100 de blocuri sunt deja în execuție în cadrul programului de reabilitare termică din sector, a comunicat primarul Rareș Hopincă pe pagina oficială de Facebook a instituției.
Noua soluție de finisaj a fost propusă de echipa de arhitecți care colaborează cu primăria, inspirată de Hala Obor, lucrare a arhitectului Horia Creangă, a precizat Hopincă.
Fațada din cărămidă aparentă va fi utilizată la toate blocurile care vor intra în reabilitare de acum înainte, a anunțat primarul.
Eficiența energetică rămâne obiectivul principal al programelor de reabilitare termică derulate de Primăria Sectorului 2, a subliniat Hopincă.