Sectorul 1 aprobă reabilitare termică pentru 36 de blocuri


Consiliul Local al Sectorului 1 a aprobat contracte de mandat pentru 36 de asociații de proprietari care vor intra în programul de reabilitare termică și pentru 90 de asociații care vor beneficia de modernizarea ascensoarelor, a anunțat primarul George Tuță.
Prin contractele de mandat, asociațiile împuternicesc Primăria Sectorului 1 să gestioneze toate etapele tehnice și administrative ale lucrărilor, de la documentații și obținerea avizelor până la execuția efectivă a lucrărilor.
Procesul de înscriere a asociațiilor de proprietari, atât în programul de reabilitare termică, cât și în cel de înlocuire a lifturilor, continuă, a precizat George Tuță.
Asociațiile de proprietari interesate pot depune documentele necesare la Biroul Cetățeanului din Strada Mureș nr. 18-24.
Proprietarii au obligația de a contribui cu 10% din valoarea lucrărilor, restul de 90% fiind finanțat de Primăria Sectorului 1, conform Ordonanței de Urgență a Guvernului 18/2009 privind creșterea performanței energetice a blocurilor de locuințe.
Cota de contribuție de 10% nu se plătește la înscrierea în program. Cota este achitată de Primăria Sectorului 1, urmând a fi recuperată în termen de 10 ani, începând cu 1 ianuarie a anului următor celui al semnării contractului de mandat dintre asociația de proprietari și primărie.
Pentru a oferi cele mai bune experiențe, folosim tehnologii precum cookie-urile pentru a stoca și/sau accesa informații despre dispozitiv. Consimțământul pentru aceste tehnologii ne va permite să procesăm date precum comportamentul de navigare sau ID-urile unice pe acest site. Neconsimțământul sau retragerea consimțământului pot afecta negativ anumite caracteristici și funcții.