Utile

Radio România Cultural a premiat 12 artiști la Gala 2026

2 min de citit

Radio România Cultural a acordat premii pentru 12 artiști și proiecte culturale la cea de-a XXV-a ediție a Galei Premiilor, desfășurată la Sala Radio pe 4 mai 2026. Evenimentul a inclus opt categorii principale și patru distincții speciale.

Victoria Zidaru a câștigat premiul pentru Arte vizuale, cu expoziția „ReFacerea”. Luiza Zan a primit premiul pentru Muzică, pentru albumul „Aer”, primul disc de jazz românesc din ultimele două decenii interpretat integral în limba română.

Asociația Română de Dezbateri, Oratorie și Retorică (ARDOR) a fost distinsă la categoria Educație. Ioana Grigore a câștigat premiul pentru Film, cu documentarul „Leo Records: Doar pentru prietenii noștri”.

Proiectul „Dr. Laser” a primit premiul pentru Știință, pentru aplicații medicale în tratamentul oncologic. Tudor Chirilă a fost recompensat la categoria Teatru, pentru rolul Bérenger din spectacolul „Rinocerii” de Eugen Ionescu.

Svetlana Cârstean a câștigat premiul pentru Poezie, cu volumele „Restul” și „Arteziana”. Tatiana Țîbuleac a fost premiată la categoria Proză, pentru romanul „Când ești fericit, lovește primul”.

Academicianul Mircea Martin a primit Premiul de Excelență. Actriței Maria Ploae i-a fost acordat Premiul pentru întreaga activitate, pentru o carieră de peste 50 de ani în teatru și film.

Regizorul Serge Celebidachi a câștigat Premiul special „Celibidache 30″ pentru filmul „Cravata galbenă”. Regizoarea Chris Simion a primit Premiul pentru antreprenoriat cultural, pentru proiectul teatrului independent Grivița 53.

Gala a inclus un moment artistic susținut de Bogdan Mihai Simion și Lăutarii de Mătase.

Citește și