Utile

Primăria Sectorului 3 modernizează peste 1.000 de treceri de pietoni

1 min de citit

Primăria Sectorului 3 a anunțat un proiect de modernizare și securizare a peste 1.000 de treceri de pietoni și intersecții din sector, cu o valoare totală de peste 391 de milioane de lei.

Proiectul prevede supraînălțarea la nivelul trotuarului a 826 de treceri de pietoni, 190 de intersecții în „T” și 84 de intersecții în „X”, a comunicat Robert Negoiță, primarul Sectorului 3. Dintre acestea, 81 sunt amplasate în apropierea unităților de învățământ.

Lucrările includ instalarea stâlpilor de iluminat, a sistemelor dedicate iluminării trecerilor de pietoni, panouri electronice cu mesajul „ATENȚIE PIETONI”, garduri pietonale inscripționate „ȘCOALĂ” și marcaje tactile pentru persoanele cu dizabilități, a precizat primarul.

Primăria Sectorului 3 va depune proiectul pentru finanțare pe programe europene. Până la obținerea finanțărilor UE, administrația locală va demara lucrări pe fonduri proprii la 10 treceri de pietoni, a anunțat Negoiță.

Proiectul va include și campanii de educație rutieră adresate copiilor și participanților vulnerabili la trafic.

Citește și